IUP Mathematics Courses for Fall 18
Created on December 3, 2018
DEPT CRS SEC BANNER TITLE CRDT INSTRUCTOR DAYS TIME BLDG ROOM
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
MATH 100 001 10614C Intermediate Algebra 3.00 Amanda Faust M W F 09:05am-09:55am STABL 102A
002 10616C Intermediate Algebra 3.00 John Chrispell M W F 09:05am-09:55am STABL 102B
003 10618C Intermediate Algebra 3.00 John Chrispell M W F 10:10am-11:00am STABL 102A
004 10620C Intermediate Algebra 3.00 Dan Burkett M W F 10:10am-11:00am STABL 102B
005 10622C Intermediate Algebra 3.00 Yuliya Melnikova M W F 11:15am-12:05pm STABL 102A
006 10624C Intermediate Algebra 3.00 Dan Burkett M W F 11:15am-12:05pm STABL 102B
007 10626C Intermediate Algebra 3.00 Yuliya Melnikova M W F 12:20pm-01:10pm STABL 102A
008 10628C Intermediate Algebra 3.00 John Chrispell M W F 12:20pm-01:10pm STABL 102B
010 10632C Intermediate Algebra 3.00 Francisco Alarcon M W F 01:25pm-02:15pm STABL 102B
011 10634C Intermediate Algebra 3.00 Andrea Casagranda T R 09:30am-10:45am STABL 102A
012 10636C Intermediate Algebra 3.00 Herve Nganguia T R 09:30am-10:45am STABL 102B
013 10638C Intermediate Algebra 3.00 Andrea Casagranda T R 11:00am-12:15pm STABL 102A
014 10640C Intermediate Algebra 3.00 Herve Nganguia T R 11:00am-12:15pm STABL 102B
021 10615C Intermediate Algebra 3.00 Amanda Faust M W F 09:05am-09:55am STABL 102A
022 10617C Intermediate Algebra 3.00 John Chrispell M W F 09:05am-09:55am STABL 102B
023 10619C Intermediate Algebra 3.00 John Chrispell M W F 10:10am-11:00am STABL 102A
024 10621C Intermediate Algebra 3.00 Dan Burkett M W F 10:10am-11:00am STABL 102B
025 10623C Intermediate Algebra 3.00 Yuliya Melnikova M W F 11:15am-12:05pm STABL 102A
026 10625C Intermediate Algebra 3.00 Dan Burkett M W F 11:15am-12:05pm STABL 102B
027 10627C Intermediate Algebra 3.00 Yuliya Melnikova M W F 12:20pm-01:10pm STABL 102A
028 10629C Intermediate Algebra 3.00 John Chrispell M W F 12:20pm-01:10pm STABL 102B
031 10635C Intermediate Algebra 3.00 Andrea Casagranda T R 09:30am-10:45am STABL 102A
032 10637C Intermediate Algebra 3.00 Herve Nganguia T R 09:30am-10:45am STABL 102B
033 10639C Intermediate Algebra 3.00 Andrea Casagranda T R 11:00am-12:15pm STABL 102A
034 10641C Intermediate Algebra 3.00 Herve Nganguia T R 11:00am-12:15pm STABL 102B
MATH 101 001 10789C Foundations of Math 3.00 Kimberly Burch M W F 12:20pm-01:10pm STRGT 327
002 10788C Foundations of Math 3.00 Greg Wisloski M W F 01:25pm-02:15pm STRGT 327
003 10790C Foundations of Math 3.00 Kimberly Burch M W F 02:30pm-03:20pm STRGT 327
004 10791C Foundations of Math 3.00 Amanda Faust M W F 03:35pm-04:25pm STRGT 226
005 10792C Foundations of Math 3.00 Amanda Faust T R 08:00am-09:15am STRGT 226
006 10793C Foundations of Math 3.00 Jung Colen T R 09:30am-10:45am STRGT 226
007 10794C Foundations of Math 3.00 Jung Colen T R 03:30pm-04:45pm STRGT 226
801 10795C Foundations of Math 3.00 Alfred Dahma T TBA- ONLIN WWW
MATH 105 001 10800C College Algebra 3.00 Kimberly Burch M W F 09:05am-09:55am STRGT 231
002 10801C College Algebra 3.00 Kimberly Burch M W F 11:15am-12:05pm STRGT 231
004 10803C College Algebra 3.00 Ernie Walker M W F 02:30pm-03:20pm STRGT 232
005 10804C College Algebra 3.00 Ernie Walker M W F 12:20pm-01:10pm STRGT 333
006 10805C College Algebra 3.00 Brian Sharp T R 02:00pm-03:15pm STRGT 226
801 10806C College Algebra 3.00 Tim Flowers T TBA- ONLIN WWW
802 13303C College Algebra 3.00 Shelly Bouchat T TBA- ONLIN WWW
MATH 110 001 10869C Elementary Functions 3.00 Greg Wisloski M W F 10:10am-11:00am STRGT 333
002 10870C Elementary Functions 3.00 Greg Wisloski M W F 11:15am-12:05pm STRGT 333
003 10871C Elementary Functions 3.00 Greg Wisloski M W F 02:30pm-03:20pm STRGT 333
MATH 111 001 13443C First-year Seminar 1.00 Dan Radelet M 12:20pm-01:10pm STRGT 202
MATH 115 001 10872C Applied Math for Business 3.00 Channa Navaratna M W F 08:00am-08:50am STRGT 229
002 10873C Applied Math for Business 3.00 Channa Navaratna M W F 09:05am-09:55am STRGT 229
003 10874C Applied Math for Business 3.00 Herve Nganguia M W F 10:10am-11:00am STRGT 231
004 10875C Applied Math for Business 3.00 Herve Nganguia M W F 12:20pm-01:10pm STRGT 231
006 10878C Applied Math for Business 3.00 Shelly Bouchat T R 02:00pm-03:15pm STRGT 232
007 10879C Applied Math for Business 3.00 Shelly Bouchat T R 05:05pm-06:20pm STRGT 226
801 10880C Applied Math for Business 3.00 Rick Adkins T TBA- ONLIN WWW
MATH 121 001 10882C Calculus I/ NatSci,SocSci,Bus 4.00 Charles Lamb MTW F 08:00am-08:50am STRGT 232
002 10883C Calculus I/ NatSci,SocSci,Bus 4.00 Charles Lamb M W F 09:05am-09:55am STRGT 232
T 09:30am-10:20am STRGT 232
003 10884C Calculus I/ NatSci,SocSci,Bus 4.00 Charles Lamb MTW F 11:15am-12:05pm STRGT 232
MATH 125 001 10890C Calculus I/Physics, Chem, Math 3.00 Dan Radelet M W F 10:10am-11:00am STRGT 229
002 10891C Calculus I/Physics, Chem, Math 3.00 Dan Radelet M W F 11:15am-12:05pm STRGT 229
003 10892C Calculus I/Physics, Chem, Math 3.00 Dan Radelet M W F 01:25pm-02:15pm STRGT 229
MATH 126 001 10893C Calculus II/Physics,Chem,Math 3.00 Alfred Dahma M W F 10:10am-11:00am STRGT 329
002 10894C Calculus II/Physics,Chem,Math 3.00 Alfred Dahma M W F 11:15am-12:05pm STRGT 329
MATH 151 001 10895C Elements of Math I 3.00 Valerie Long M W F 09:05am-09:55am STRGT 340
002 10896C Elements of Math I 3.00 Yong Colen T R 08:00am-09:15am STRGT 340
003 10897C Elements of Math I 3.00 Yong Colen T R 09:30am-10:45am STRGT 340
004 10898C Elements of Math I 3.00 Yong Colen T R 02:00pm-03:15pm STRGT 340
MATH 152 001 10899C Elements of Math II 3.00 Yuliya Melnikova T R 11:00am-12:15pm STRGT 340
MATH 171 001 10900C Intro Linear Algebra 3.00 Yu-Ju Kuo M W F 01:25pm-02:15pm STRGT 231
MATH 214 001 10901C Probability & Stats/Bus Mjrs 3.00 Yongtao Cao M W F 09:05am-09:55am STRGT 226
002 10902C Probability & Stats/Bus Mjrs 3.00 Yongtao Cao M W F 10:10am-11:00am STRGT 226
003 10903C Probability & Stats/Bus Mjrs 3.00 John Zhang T R 09:30am-10:45am STRGT 327
004 10904C Probability & Stats/Bus Mjrs 3.00 John Zhang T R 11:00am-12:15pm STRGT 327
801 10905C Probability & Stats/Bus Mjrs 3.00 John Zhang T TBA- ONLIN WWW
MATH 216 001 10906C Probability & Stats/NatSciMjrs 3.00 Christoph Maier M W F 09:05am-09:55am STRGT 327
002 10907C Probability & Stats/NatSciMjrs 3.00 Christoph Maier M W F 12:20pm-01:10pm STRGT 340
MATH 217 001 10908C Probability & Statistics 3.00 Yu-Ju Kuo M W F 09:05am-09:55am STRGT 220
002 10909C Probability & Statistics 3.00 Yu-Ju Kuo M W F 10:10am-11:00am STRGT 220
003 10910C Probability & Statistics 3.00 Channa Navaratna M W F 10:10am-11:00am STRGT 340
004 10911C Probability & Statistics 3.00 John Lattanzio M W F 11:15am-12:05pm STRGT 226
005 10912C Probability & Statistics 3.00 Christoph Maier M W F 11:15am-12:05pm STRGT 327
006 10913C Probability & Statistics 3.00 Amanda Faust M W F 12:20pm-01:10pm STRGT 229
007 10914C Probability & Statistics 3.00 Channa Navaratna M W F 01:25pm-02:15pm STRGT 226
008 10915C Probability & Statistics 3.00 John Lattanzio M W F 02:30pm-03:20pm STRGT 340
010 10917C Probability & Statistics 3.00 Russ Stocker T R 09:30am-10:45am STRGT 329
011 10918C Probability & Statistics 3.00 Russ Stocker T R 11:00am-12:15pm STRGT 329
012 10919C Probability & Statistics 3.00 Ernie Walker T R 12:30pm-01:45pm STRGT 327
014 10920C Probability & Statistics 3.00 John Zhang T R 02:00pm-03:15pm STRGT 220
015 10921C Probability & Statistics 3.00 Ernie Walker T R 03:30pm-04:45pm STRGT 327
201 10922C Probability & Statistics 3.00 John Lattanzio T R 11:00am-12:15pm ACNPT 122
801 10923C Probability & Statistics 3.00 Gary Stoudt T TBA- ONLIN WWW
802 10924C Probability & Statistics 3.00 Russ Stocker T TBA- ONLIN WWW
H13 10925C Probability & Statistics /H/ 3.00 Gary Stoudt T R 02:00pm-03:15pm STRGT 202
MATH 225 001 11031C Calculus III/Phys,Chem,Math 3.00 Alfred Dahma M W F 01:25pm-02:15pm STRGT 329
MATH 271 W01 11032C Intro Math Proofs I 3.00 Shelly Bouchat M W F 02:30pm-03:20pm STRGT 202
MATH 272 001 11033C Intro Math Proofs II 3.00 Gary Stoudt M W F 10:10am-11:00am STRGT 202
MATH 281 001 12755C Strategies for Success in Math 1. Francisco Alarcon MTWRF 08:00am-09:45am STRGT 202
002 12757C Strategies for Success in Math 1. Yuliya Melnikova MTWRF 08:00am-09:45am STRGT 226
003 12759C Strategies for Success in Math 1. Rick Adkins MTWRF 08:00am-09:45am STRGT 229
004 12761C Strategies for Success in Math 1. Andrea Casagranda MTWRF 08:00am-09:45am STRGT 340
005 12763C Strategies for Success in Math 1. Amanda Faust MTWRF 08:00am-09:45am STRGT 232
006 12764C Strategies for Success in Math 1. Tim Flowers MTWRF 08:00am-09:45am STRGT 231
010 12773C Strategies for Success in Math 1. Francisco Alarcon MTWRF 10:00am-11:45am STRGT 202
011 12774C Strategies for Success in Math 1. Dan Radelet MTWRF 10:00am-11:45am STRGT 226
012 12778C Strategies for Success in Math 1. Rick Adkins MTWRF 10:00am-11:45am STRGT 229
013 12779C Strategies for Success in Math 1. Yuliya Melnikova MTWRF 10:00am-11:45am STRGT 231
014 12780C Strategies for Success in Math 1. Amanda Faust MTWRF 10:00am-11:45am STRGT 232
019 12792C Strategies for Success in Math 1. Francisco Alarcon MTWRF 01:00pm-02:45pm STRGT 202
020 12793C Strategies for Success in Math 1. Dan Radelet MTWRF 01:00pm-02:45pm STRGT 226
021 12796C Strategies for Success in Math 1. Yuliya Melnikova MTWRF 01:00pm-02:45pm STRGT 229
022 12798C Strategies for Success in Math 1. Tim Flowers MTWRF 01:00pm-02:45pm STRGT 231
023 12799C Strategies for Success in Math 1. Andrea Casagranda MTWRF 01:00pm-02:45pm STRGT 232
MATH 309 001 11034C Discrete Mathematics 3.00 John Lattanzio M W F 10:10am-11:00am STRGT 232
MATH 320 001 11044C Math Early Childhood 3.00 Valerie Long M F 01:25pm-02:40pm STRGT 302
002 11045C Math Early Childhood 3.00 Valerie Long M F 03:00pm-04:15pm STRGT 302
MATH 330 001 11046C Tchg Math in Elementary School 3.00 Brian Sharp T R 12:30pm-01:45pm STRGT 340
MATH 340 001 11047C Prin of Second School Math 3.00 Gary Stoudt M W F 09:05am-09:55am STRGT 202
MATH 341 001 11048C Differential Equations 3.00 Rick Adkins M W F 09:05am-09:55am STRGT 329
MATH 353 001 11049C Theory of Numbers 3.00 Tim Flowers M W F 11:15am-12:05pm STRGT 202
MATH 363 001 11051C Math Statistics I 3.00 Russ Stocker M W F 12:20pm-01:10pm STRGT 232
MATH 411 001 11053C Univariate Data Analysis 3.00 Yongtao Cao M W F 11:15am-12:05pm STRGT 220
MATH 413 001 11054C Methods/Tchg Math-Middle Level 3.00 Janet Walker T R 09:30am-10:45am STRGT 202
MATH 421 001 11055C Adv Calculus I 3.00 Dan Radelet M W F 02:30pm-03:20pm STRGT 231
MATH 446 001 11057C Probabilistic Models Oper Rsch 3.00 John Chrispell M W 05:05pm-06:20pm STRGT 220
MATH 447 001 11059C Modeling and Simulation 3.00 Rick Adkins T R 06:35pm-07:50pm STRGT 220
MATH 456 001 11061C Geometry Elem/Middle Level 3.00 Valerie Long W 05:05pm-07:40pm STRGT 302
MATH 458 001 11063C Logic & Logic Games Elem/Mid 3.00 Yong Colen M 05:05pm-07:40pm STRGT 302
MATH 460 001 11065C Technology in Math Instruction 3.00 Brian Sharp T R 09:30am-10:45am STRGT 220
MATH 546 001 11058C Prblstc Models in Oper Res 3.00 John Chrispell M W 05:05pm-06:20pm STRGT 220
MATH 547 001 11060C Modeling and Simulation 3.00 Rick Adkins T R 06:35pm-07:50pm STRGT 220
MATH 553 001 11050C Theory of Numbers 3.00 Tim Flowers M W F 11:15am-12:05pm STRGT 202
MATH 563 001 11052C Mathematical Statistics I 3.00 Russ Stocker M W F 12:20pm-01:10pm STRGT 232
MATH 641 001 11066C Ordinary & Part Diff Equations 3.00 Yu-Ju Kuo T R 05:05pm-06:20pm STRGT 220
MATH 667 001 11067C Applied Statistical Methods 3.00 Yongtao Cao M W 06:35pm-07:50pm STRGT 220
COSC 101 003 10928C Computer Literacy 3.00 Sanwar Ali M W F 12:20pm-01:10pm STRGT 112A
004 10929C Computer Literacy 3.00 Sanwar Ali M W F 01:25pm-02:15pm STRGT 112A
005 10931C Computer Literacy 3.00 Therese O'Neil T R 11:00am-12:15pm STRGT 112A
006 10932C Computer Literacy 3.00 Therese O'Neil T R 12:30pm-01:45pm STRGT 112A
801 10934C Computer Literacy 3.00 Therese O'Neil T TBA- ONLIN WWW
COSC 105 001 10935C Fund of Computer Science 3.00 David Smith M F 09:05am-09:55am STRGT 331
W 09:05am-09:55am STRGT 320
002 10938C Fund of Computer Science 3.00 David Smith M F 11:15am-12:05pm STRGT 331
W 11:15am-12:05pm STRGT 320
003 10941C Fund of Computer Science 3.00 Soundararajan Ezekiel T 09:30am-10:45am STRGT 331
R 09:30am-10:45am STRGT 320
004 10947C Fund of Computer Science 3.00 Andrea Morman T 11:00am-12:15pm STRGT 320
R 11:00am-12:15pm STRGT 331
COSC 110 002 10949C Problem Solving & Struct Prog 3.00 Imran Ghani M F 09:05am-09:55am STRGT 320
W 09:05am-09:55am STRGT 331
003 10950C Problem Solving & Struct Prog 3.00 Imran Ghani T 02:00pm-03:15pm STRGT 320
R 02:00pm-03:15pm STRGT 331
COSC 143 001 10951C Cyber Wellness 3.00 Therese O'Neil T R 09:30am-10:45am STRGT 112A
201 10952C Cyber Wellness 3.00 Therese O'Neil M W F 01:25pm-02:15pm ACNPT 115
COSC 210 001 10953C Object Orient & GUI Program 3.00 Terrence Fries M W F 10:10am-11:00am STRGT 107A
002 10954C Object Orient & GUI Program 3.00 Terrence Fries M W F 01:25pm-02:15pm STRGT 107A
COSC 220 001 10965C Applied Computer Programming 4.00 Andrea Morman T R 03:30pm-04:45pm STRGT 331
W 03:35pm-04:25pm STRGT 320
002 13589C Applied Computer Programming 4.00 Andrea Morman T R 12:30pm-01:45pm STRGT 333
W 01:25pm-02:15pm STRGT 320
COSC 300 001 10966C Assembly Language Programming 3.00 Soundararajan Ezekiel T 02:00pm-03:15pm STRGT 331
R 02:00pm-03:15pm STRGT 320
COSC 310 001 10967C Data Structures and Algorithms 3.00 Terrence Fries T R 09:30am-10:45am STRGT 107A
COSC 316 001 10971C Host Computer Security 3.00 Xin-Wen Wu M W F 11:15am-12:05pm STRGT 107A
 -  
002 10982C Host Computer Security 3.00 Xin-Wen Wu M W F 12:20pm-01:10pm STRGT 107A
 -  
COSC 319 W01 10987C Software Engineering Concepts 3.00 Terrence Fries T 12:30pm-01:45pm STRGT 320
R 12:30pm-01:45pm STRGT 331
COSC 341 001 11352C Intro to Database Mgmt Systems 3.00 Rick Adkins M W F 08:00am-08:50am STRGT 107A
COSC 345 001 13286C Computer Networks 3.00 Sanwar Ali M W F 09:05am-09:55am STRGT 107A
COSC 362 001 10991C Unix Systems 3.00 John Chrispell M W F 02:30pm-03:20pm STRGT 107A
COSC 380 001 10990C Smnr on Comp Profess & Ethic 2.00 David Smith M W 01:25pm-02:15pm STRGT 331
COSC 420 001 10992C Modern Programming Languages 3.00 Sanwar Ali M W 10:10am-11:00am STRGT 320
F 10:10am-11:00am STRGT 331
COSC 429 001 10995C Digital Forensics 3.00 Soundararajan Ezekiel T R 08:00am-09:15am STRGT 107A
COSC 465 001 10994C Distributed Process & Web Serv 3.00 Imran Ghani T R 11:00am-12:15pm STRGT 107A
COSC 473 001 10996C Software Engineer Practice 3.00 Imran Ghani T R 12:30pm-01:45pm STRGT 107A
COSC 480 001 10997C Seminar: Technical Topics 1.00 David Smith F 01:25pm-02:15pm STRGT 331
COSC 493 W02 13422C Internship in Computer Science 12. Terrence Fries T TBA- TBA TBA
EDUC 242 043 11068C Pre-Student Tchg Clin Exp I 1.00 Janet Walker T 12:30pm-01:20pm STRGT 202
EDUC 456 001 11070C Tchg Math in Secondary Sch 3.00 Janet Walker T R 08:00am-09:15am STRGT 202
ELMA 556 001 11062C Geometry Elem/Middle Teachers 3.00 Valerie Long W 05:05pm-07:40pm STRGT 302
ELMA 558 001 11064C Intro to Logic & Logical Games 3.00 Yong Colen M 05:05pm-07:40pm STRGT 302
MAED 614 801 11072C Precalc-Discrete Math/Sec Tchr 3.00 Janet Walker T TBA- ONLIN WWW
MAED 681 801 11988C Teaching Proportional Reasonin 3.00 Edel Reilly T TBA- ONLIN WWW
GSR 517 801 13492C Statistical Methods II 3.00 Christoph Maier T TBA- TBA TBA
|